Спори з антимонопольним комітетом (АМКУ)

Спори з Антимонопольним комітетом

 

Діяльність Антимонопольного комітету України (АМКУ) регулюється положеннями закону №2210-III «Про захист економічної конкуренції» від 11.01.2001 року та деякими іншими нормативно-правовими актами. Специфіка функціонування цього державного органу полягає в тому, що він на свій розсуд збирає докази порушень законодавства, самостійно оцінює їх і робить відповідні висновки.

Серед прикладів таких правопорушень:

 • Змова основних гравців ринку про встановлення ціни на певний товар / послугу.
 • Примус контрагента до прийняття договору з самого початку на невигідних умовах.
 • Перешкоджання іншим суб’єктам господарювання у виході на ринок.

Суб’єкти, яких зачіпають рішення АМКУ, мають право оскаржити ці акти. І хоча кількість подібних суперечок досить велика, судову практику не можна назвати однозначною і усталеною. В силу обмеженого інструментарію захисту інтересів суб’єктів господарювання слід з особливою ретельністю підходити до питання вибору партнера для представництва в судовій інстанції.

Фахівці нашої компанії володіють достатньою компетенцією в сфері конкурентного права. Завдяки безперервній практиці нами накопичений не тільки узагальнюючий досвід, але і знання нюансів в таких справах, який в підсумку стане виграшним фактором в умовах змагання з АМКУ. Відразу при зверненні ми оцінимо вашу ситуацію, і надамо реалістичний прогноз можливих результатів вирішення спору.

Право на оскарження рішень АМКУ

Згідно ст.60 закону №2210-III, такі акти оскаржуються в господарському суді. Можливість застосування процедури оскарження обмовлюється в останньому абзаці висновку комітету про виявлення правопорушення і накладення штрафу.

При цьому вкрай важливо не випустити з виду такі моменти:

 1. Штраф за порушення конкурентного законодавства слід сплатити протягом 2-х місяців з моменту отримання відповідного висновку.
 2. По закінченню цього періоду за кожен день прострочення нараховується пеня. Розмір пені складає 1,5% від суми штрафу.
 3. Відлік часу призупиняється на період розгляду справи по визнанню акта недійсним в судовому порядку.
 4. Зупинення відліку строків не поширюється на періоди, коли справа переходить до наступної інстанції (наприклад, після винесення постанови апеляційним судом і до відкриття провадження в касаційній інстанції нараховується пеня).
 5. Загальний розмір пені може досягати суми штрафу.

Виходячи з цього, при оскарженні важливий кожен день. Відкладання звернення до адвоката і подачі позову загрожує великими фінансовими втратами.

Специфіка процесу

Згідно з нормами чинного законодавства, суди не вправі брати на себе функції, які здійснюються виключно Антимонопольним комітетом. Йдеться про те, що господарські суди не мають повноважень змінювати / зменшувати розмір штрафу.

В ході розгляду оскаржується законність акта АМКУ. Можливий результат процесу – визнання акта недійсним.

Поряд з цим, досвідченими адвокатами застосовується альтернативна тактика – рішення оскаржується частково. Для досягнення такого результату використовується досить складна і ретельно вибудувана аргументація, за допомогою якої доводиться несправедливість розміру штрафу і необхідність його перегляду. У підсумку, суд може визнати величину штрафу непропорційною. Антимонопольний комітет у відповідність з таким судовим рішенням змушений буде переглянути свої висновки і повторно скласти висновок стосовно даного суб’єкта.

На практиці переконати суд в несправедливості розміру штрафу – це завдання дуже високого рівня складності. Формально, ця санкція накладена у відповідності до вимог закону, розмір штрафу не перевищує встановленого законом максимуму.

Особливості збору та подання доказів

Обов’язок щодо збору доказової бази у справах, пов’язаних з порушенням конкурентного законодавства, покладається на АМКУ. Учасники справи мають можливість, але не зобов’язані надавати матеріали, доводи, заперечення, роз’яснення. Такий підхід відповідає принципу презумпції невинуватості: особа не повинна доводити власну невинуватість.

Для своїх висновків про наявність / відсутність порушення Антимонопольний комітет на свій розсуд визначає обсяг достатніх доказів. Іноді відповідачу не надається можливість навести аргументи з метою захисту своїх інтересів.

Але коли справа переходить в суд, ситуація змінюється. За законодавством, в ході будь-якого процесу повинен дотримуватися принцип змагальності сторін. Якщо під час розслідування АМКУ компанія-відповідач іноді позбавляється права відстояти свою позицію і активно вплинути на висновок даного державного органу, то в суді таку можливість можна реалізувати в повній мірі.

Рекомендації досвідченого фахівця

Виходячи з специфіки і складності вирішення таких спорів, необхідно звернути увагу на такі моменти:

 • Не можна пропустити двомісячний термін, відведений законом на подачу позову.
 • У зв’язку з обмеженими термінами для підготовки до процесу, слід вибирати адвоката з успішною практикою підтримки клієнтів в таких справах.
 • До суду слід готуватися максимально ретельно. Компанії не обмежені в наданні доказової бази для обґрунтування своєї позиції.
 • Якщо не вдається прийти до визнання акта АМКУ недійсним, можливий варіант його перегляду за рішенням суду.

При будь-яких обставинах, якщо ви отримали рішення АМКУ, яке завдає шкоду вашим інтересам, вирушайте до адвоката. Об’єктивна і неупереджена оцінка ситуації – справі не завадить. Ви зможете отримати відомості про можливі перспективи і результати справи в судовій інстанції. І після такої консультації усвідомлено вирішуйте, що робити далі!

Залишилися питання ?

Залиште заявку і ми неодмінно звяжемося з Вами.
Задати питання

Thank's for your message