Спори з податковою (ДПС)

Спори з податковою

Ідеальні, безконфліктні взаємини компанії з Державною фіскальною службою (ДФС) – в українських реаліях не більше ніж міф. Проблеми виникають рано чи пізно. Єдине, що в силах зробити бізнесмен – це скоротити до мінімуму кількість «слабких місць», якими можуть зацікавитися податкові служби, а також мінімізувати фінансові збитки в результаті санкцій державних органів.

Щоб реалізувати зазначені завдання, необхідно залучити досвідченого юриста. А якщо ви зайшли на сайт нашої компанії, і читаєте цей матеріал, то будьте впевнені: такого юриста ви вже знайшли!

Крім вирішення поширених проблем загального характеру наша команда займається вузькими питаннями, пов’язаними з оподаткуванням об’єктів інтелектуальної власності (ІВ). Якщо у вас виникла суперечка з податковою стосовно роялті або інша подібна проблема, ми зможемо вам допомогти швидко і ефективно!

Поширені види спорів

Податкове законодавство нашої країни – це вкрай складна і мінлива галузь права. Навіть при наявності досвідченого бухгалтера і штатного юриста в компанії не можна на 100% виключити помилки, якими негайно скористаються податківці.

*** Рекомендація:

З метою скорочення податкових ризиків суб’єкту господарювання бажано періодично залучати сторонніх фахівців для вирішення наступних завдань:

1) аудиторської перевірки первинної документації та регістрів обліку;

2) підготовки угод з контрагентами з урахуванням норм чинного законодавства (включно – ліцензійних договорів).

У ТОПі найбільш поширених такі податкові спори:

 • Відмова в реєстрації (блокування) ПН/РК.
 • Внесення компанії в список ризикованих платників податків (у відповідність до встановлених законодавством критеріями ризику).
 • Неправомірні ППР (податкові повідомлення-рішення): до 30% суперечок з ДФС, пов’язані з цією причиною.
 • Звинувачення в ухилянні від оподаткування (за статтею 212 КК).
 • Порушення, пов’язані з виїзними документальними плановими і позаплановими перевірками.
 • Розбіжності з питань трансфертного ціноутворення.
 • Повернення надміру сплачених податкових зобов’язань.
 • Анулювання реєстрації платника ЄП.

Особливості оподаткування в сфері інтелектуальної власності

Якщо правовласник об’єкта ІВ отримує дохід від передачі даного об’єкту третім особам, це тягне за собою оподаткування цього доходу податком. На зобов’язання зі сплати податків при цьому впливають такі чинники:

 1. Характеристики безпосередньо самого об’єкта ІВ.
 2. Умови договору, згідно з яким здійснюється передача прав.
 3. Резидентство сторін договору.
 4. Системи оподаткування, на яких працюють сторони угоди.
 5. Інші значущі обставини.

Отже, основа для визначення режиму оподаткування в даному випадку – це договір (ліцензійний, франчайзингу, субліцензійний і так далі).

*** Рекомендація:

Не варто забувати про можливість використовувати податкові пільги стосовно деяких об’єктів ІВ. Наприклад, до 1 січня 2023 року діє пільговий режим оподаткування на операції з постачання програмного забезпечення.

Незважаючи на зазначені пільги, увагу ДФС до підприємств IT-сектора з року в рік зростає. Наприклад, мова йде про виникнення податкових спорів, пов’язаних з донарахуванням грошових зобов’язань IT-компаніям.

Податківці обґрунтовують свою позицію невизнанням факту здійснення господарських операцій з контрагентами. Прикладом, висуваються такі аргументи:

 • У контрагента відсутні основні засоби, виробничі активи, персонал, що не дозволяє виконати умови договору.
 • Чи не наведені докази потреби в розробці та впровадженні софта, а також позитивного ефекту від даного програмного забезпечення.
 • Неможливо довести наявність переддоговірних правовідносин, відсутні докази переговорів, відправки комерційних пропозицій, оферти і так далі.

Подібні справи – це нова галузь правозастосування, що вимагає від адвоката хорошого знання новел законодавства.

Попередження і вирішення спорів, пов’язаних з роялті

Цивільний кодекс України передбачає виплату винагороди за користування об’єктами ІВ. Така виплата в Податковому кодексі України (ПКУ) позначена як роялті – один з видів пасивного доходу платника податку. Згідно ст.14.1.225 ПКУ, роялті – це будь-який платіж, отриманий як винагорода за використання / надання права на використання об’єкта ІВ.

Сплачується подібний платіж періодично в залежності від обсягів виробництва / продажу продукції з використанням об’єкта інтелектуальної власності. Роялі можна сплачувати тільки за зареєстровану торгову марку.

Роялті оподатковується за принципами, які встановлені для дивідендів – за ставкою 18%, і військовим збором. Якщо доходи отримані нерезидентом, а джерело походження з України, то ставка становить 15%.

Коли мова йде про нерезидента в якості однієї зі сторін ліцензійного або іншого договору про передачу прав інтелектуальної власності, то слід враховувати наявність / відсутність у України угоди щодо попередження подвійного оподаткування з країною походження нерезидента. Сьогодні наша країна уклала близько 60 двосторонніх угод подібного змісту.

Увага ДФС сьогодні привертають витрати, понесені бізнес-суб’єктами на придбання об’єктів ІВ або ліцензій на їх використання. Причиною податкового спору може стати розумність оцінки вартості або величини роялті. Оскільки кожен результат інтелектуальної діяльності унікальний, визначити його ринкову вартість на підставі порівняння з аналогами викликає труднощі.

Оптимальний спосіб вирішення проблеми в подібних випадках – це залучення незалежного оцінювача. За підтримки такого фахівця можна довести обґрунтованість витрат, понесених суб’єктом господарювання.

Операції з виплати роялті не підлягають обкладенню ПДВ, якщо не передбачається можливості подальшого відчуження об’єкта ІВ. В іншому випадку плата за таке відчуження не буде вважатися роялті, і підлягає оподаткуванню ПДВ.

 

У вас спір з податковою? Звертайтеся до нас, щоб вирішити проблему з мінімальними витратами часу і нервів!

Залишилися питання ?

Залиште заявку і ми неодмінно звяжемося з Вами.
Задати питання

Thank's for your message