Будь-яка благодійна діяльність вказує на розвиток суспільства, де взаємини між членами базуються на розумінні та повазі. Допомога людям, що потрапили в скрутне становище, співчуття і розуміння є основою сучасного і демократичної держави як загальної одиниці. Тому, регулювання всіх питань сфери благодійної діяльності отраженно в ряді законів і підзаконних актів. Це дозволяє благодійникам діяти відкрито і безпечно, щоб кожен міг до них приєднається.
Закон «Про благодійництво та благодійні організації» є основним у регулюванні правових аспектів даної діяльності. При цьому, законодавець чітко визначає, що є благодійною діяльністю. Визначається вона добровільною допомогою, яка може виражатися як особистої, так і майнової допомогою. Метою такої допомоги є досягнення конкретних результатів, але така допомога не повинна бути оплатної. Тобто, замість на яку вони надають допомогу, людина не отримує ніякої компенсації.
Також, закон визначає боку благодійної діяльності. Стороною, яка приймає допомогу, є бенефіціаром. Їм може бути фізична або юридична особа, за винятком суб’єктом публічного права. При чому, розмір, значимість, тривалість, кількість, частота такої допомоги визначається тільки тим, хто її надає. Адже важливим пунктом такої діяльності є добровільність.
Законом визначається і вид допомоги, яка може бути надана або передана для благодійності. До них відносять надання послуг на користь бенефіціара за договором або контрактом, який не має на увазі оплати наданих послуг. Також, це право на майно, саме майно, частина від доходу та інші види особистих майнових прав.
Одним з видів благодійності є діяльність меценатів. Це поняття має на увазі під собою проведення підготовчих процесів спрямованих на підтримку будь-яких заходів кінцевою метою яких є благодійність. Вони можуть бути пов’язані на створення і використання, об’єктів на які поширюється закон інтелектуальної власності. Основною умовою, який необхідно неухильно дотримуватися це вільний доступ.
Якщо проводиться робота, пов’язана з рекламою (виняток соціальна) демонстрація логотипів, фірмових і торгових знаків, або виборчою агітацією, то така діяльність не визнається меценатською, і її правовий статус зовсім інший. Це безпосередньо впливає на оформлення всіх необхідних документів, і оподаткування, на ті суми, які необхідно перерахувати в бюджет міста.
Зараз в Україні свою діяльність можуть здійснювати тільки три види благодійних організацій:
Благодійно суспільство має не більше 2-х засновників, які виділяють зі своїх активів частину на користь благодійної організації, це положення закону обов’язково і вимагає 100% виконання. Так само від засновників потрібно брати активну участь в діяльності, бути в курсі всіх проектів і планів.
У той час, як в благодійному закладі може бути відразу кілька засновників, але займатися установою безпосередньо їм не обов’язково. Однак, пункт про виділення частини своїх активів все також на них поширюється.
Благодійні фонди є найбільш популярним видом благодійних організацій, адже не вимагають вкладень від засновників, і дозволяють брати участь їм у житті фонду. Також, благодійний фонд має куди більш просту і зрозумілу схему керівництва ним. Крім того, такий вид благодійної організації може виступати стороною в судовому процесі, мати рахунок в банку і мати власну, зареєстрованої печаткою.
І на перший погляд, навіть здається, що і заснувати його легко, але на практиці багато хто стикається з низкою труднощів і не зовсім розуміють з органами реєстрації юридичних осіб та податковою службою.
Давайте уважно розберемо, що потрібно знати і пам’ятати при реєстрації благодійного фонду і особливості міжнародної реєстрації.
Зауважимо, що особливий і складний шлях реєстрації благодійного фонду в Україні було скасовано ще в 2013 році, поставивши реєстрацію на загальний механізм реєстрації юридичних осіб. Але це не скасовує складності і нюансів, з якими нерідко стикаються навіть досвідчені юристи.
Практика дії закону, внесених норм, і активності органів реєстрації юридичних осіб часом плачевна. Після внесення змін, кілька років використання Закону про реєстрацію благодійних організацій було просто неможливо в силу відсутності компетентних органів і повноважень у них.
На сьогоднішній день ситуація дещо ліпша, але не набагато. Співпрацюючи з досвідченими юристами, ви уникнете низку складнощів як в оформленні, так і в подачі документів. Адже наші юристи компанії VINCO`S знають і вміють оформляти, перевіряти, супроводжувати і домагатися швидкої подачі документів.
До того ж, ми подаємо документи в електронній формі, з дотриманням усіх вимог українського законодавства, що значною мірою економить і ваше, і наш час, адже немає необхідності стояти в довгих чергах, як це було раніше.
Тепер же детально розглянемо аспект реєстрації благодійного фонду. Як раніше вказувалося, з 2013 року було досягнуто значного спрощення схема їх реєстрації.
Також, необхідно враховувати те, що після реєстрації благодійного фонду, вам необхідно отримати опис з кодом доступу до статуту вашої організації в електронному вигляді на сайті Міністерства юстиції, а також виписку з ЄДР.
ВАЖЛИВО !!! Статус неприбутковості вашого благодійного фонду є важливим аспектом його оформлення і реєстрації, адже воно вбереже вас від ряду проблем і зайвих витрат.
При чому, важливо прописати це ще на етапі формування статуту благодійного фонду. Адже метою вашої діяльності НЕ може бути розподіл отриманих коштів між керівниками, організаторами або учасниками.
В іншому випадку, ваша організація потрапить під загальні принципи оподаткування, встановлені Податковим Кодексом України та ваша діяльність буде не тільки порушувати чинне законодавство, а й буде збитковим.
Офіційно оформити свій благодійний фонд, як раніше вже писалося, може будь-яка юридична або фізична особа, винятком є:
Діяльність благодійного фонду набуває законність тільки після того як дані будуть внесені до Єдиного Реєстру, в якому є вся необхідна інформація про всіх юридичних осіб. Процедура реєстрації не відрізняться від реєстрації будь-якого іншого підприємства, перелік всіх необхідних документів стандартний.
1. Реєстраційна картка, форма якої встановлена законом;
2. Оригінал рішення засновників про створення благодійного фонду. Зауважимо, що закон прямо не прописує обов’язкову наявність цього документа. Але без нього, орган реєстрації має право відмовити у внесенні даних в ежіний реєстр;
3. Установчі документи (Статут фонду);
Що стосується назву вашої організації, то такі найменування, як «благодійна організація», «благодійна установа» і так далі, використовувати не можна. Але судова практика знає випадки, коли юридичні особи відстоювали свої права на використання цих словосполучень в назві.
Також, слід зазначити, що використання словосполучення «волонтерська організація» в назві не допускається до моменту отримання благодійним фондом такого статусу.
Благодійна організація може бути також зареєстрована і як одержувач гуманітарної допомоги. Найчастіше таку реєстрацію проводять для спрощеної і пільгової системи проведення операцій з реальною гуманітарною допомогою.
Для дії ваших документів на благодійний фонд за межами країни, проводити також ряд процедур. І головним етапом є підтвердження легальності ваших документів.
З ними лише два варіанти, як це може статися:
Апостилізація – проставлення спеціального знака на документах, які мають некомерційне зміст, для пошкодження їх легальності, які приходять від організацій країн-учасниць Гаазької Конвенції.
Консульська легалізація – дія з документами, ідентичне апостилізації. Основною відмінністю є його проведення для країн, які не ходять до числа учасників Гаазької Конвенції.
Зверніть увагу, що благодійні організації можуть проводити свою діяльність спільно з нерезидентами, що передбачено законодавством України та міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
Оформлення міжнародного зразка документів і підтвердження легальності їх дії допоможе розширити сферу дії організації і відриє нові можливості до розвитку. Адже найчастіше, благодійні фонди реєструють для допомоги в сфері науки і освіти, мистецтва, медицини і підтримки військових сил країни. Міжнародне співробітництво допомагає бути відкритими до міжнародної співпраці і дозволяє отримати незрівнянний і дорогоцінний досвід.Будь-які благодійні організації мають право створювати також і підрозділи, філії; виступати засновником інших благодійних проектів, асоціацій, спілок, організацій, об’єднань, що передбачено законами України.
Юристи компанії VINCO`S допоможуть вам швидко і просто зареєструвати свою благодійну організацію у вигляді фонду. З нами ви отримуєте гарантію успіху, доступні ціни та кваліфікованим юристів.
Для своїх клієнтів ми надаємо консультації по всіх питаннях. З нами працюють тільки найкращі експерти, які мають багаторічний досвід роботи у вузьких сферах юриспруденції.
Нам довіряють і нас вибирають, адже ми показуємо кращий результат. Ціна на юридичні послуги з реєстрації фондів представлена на сайті або ви можете звернеться до наших менеджерів, які підкажуть вам все необхідне. З нами ви отримуєте найкраще!
Thank's for your message